• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/K%C3%BC%C3%A7%C3%BCk-Hayvan-Veteriner-Hekimleri-Derne%C4%9Fi/120768451377625?ref=hl
  • https://www.instagram.com/khvhd/
    • KÜÇÜK HAYVAN VETERİNER HEKİMLERİ DERNEĞİ
    • Üyeleri Klinisyen Veteriner Hekimlerden Oluşan, Fecava ve Wsava üyesi olan mesleki bir dernektir.
Takvim
Üyelik Girişi
Videolar
KAMUOYUNA DUYURUMUZDUR

KAMUOYUNA DUYURUMUZDUR

Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri olarak sevimli dostlarımız kedilerin son günlerde basında tehlikeli canlılar gibi lanse edilmesi bizleri rahatsız etmiştir. Konu hakkında en yetkin kişiler olarak bilgilendirme yapma ihtiyacı hissettik.

Toksoplazma adı verilen parazitin kedilerin bağırsağında çoğaldığı, ana konakçısının kediler olduğu doğrudur. Kediler bu parazitle karşılaştıktan sonra enfekte olurlar, yaklaşık iki hafta kadar parazit yumurtalarını dışkıları ile çevreye saçarlar. Bu süreç dışında kediler paraziti insanlara ya da diğer hayvanlara bulaştıramazlar.

Yapılan çalışmalar toksoplazma hastalığının kedi besleme oranının düşük olduğu bölgelerde daha yüksek düzeyde görüldüğünü ortaya koymuştur. Çiğ tüketilen hayvansal gıdalar, iyi yıkanmamış meyve ve sebzeler, ayrıca kirli sular hastalığın diğer bulaşma yollarıdır. Basında yer alan haberde de kör olduğu söylenen kişilerden bir tanesinin kedilerle hiç temasının olmadığı belirtilmiştir.

Toksoplazma ile bir kez karşılaşan insanlar hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar. Bu hastalık çoğunlukla belirti vermeden kendi kendine atlatılır. Tıpkı ülkemizde görülen Hepatit A vakaları gibi. Toksoplazma dahil birçok hastalığa karşı en önemli korunma yöntemi hijyen kurallarına uymaktır. Sevimli dostlarımızın veteriner hekim kontrollerini ihmal etmemek de önemlidir.

  
1768 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın